View documents

Document

History



Audaces fortuna iuvat - Odvážnému štěstí přeje





Znak svobodných zednářů.



Svobodné zednářství (Latomismus):

Svobodné zednářství je částečně tajná, uzavřená mezinárodní organizace se zasvěcením se společnému cíli skrze rituály a obřady, která oficiálně vznikla v roce 1717 v Anglii ustanovením první lóže. Sami zednáři se označují za bratrstvo a humanitárně (příp. charitativně) zaměřenou organizaci, jejímž cílem je morální a intelektuální zdokonalení lidstva. Odvozují se od středověkých cechů stavitelů při katedrálách s jejich zvláštními symbolickými rituály, jimiž chtějí vyjadřovat zřeknutí se kulturních, náboženských nebo etických doktrinárních pravidel.

Jedinou, ale zcela zásadní podmínkou je víra ve Vyšší Moc, kterou zednáři nazývají Velkým Architektem Vesmíru. Je ponecháno na každém, aby tento termín interpretoval podle svých vlastních představ. Může to být bůh kteréhokoliv náboženství, může to však být i víra v přírodní zákony, které byly hned na počátku tak dokonale promyšleny, že umožnily vznik a vývoj Vesmíru a v něm pak zrod a evoluci živé hmoty.
Civitas Dei:

Základy současného pojetí Civitas Dei položil sv. Augustin z Hippa (354-430) ve svém spisu O obci Boží (latinsky De civitate Dei), v němž tento církevní otec a hipponský biskup nastiňuje uspořádání společnosti. Vznikal v letech 413-425, jako reakce na vyplenění Říma Vizigóty (410). Ve 22 knihách tohoto spisu Augustin rozvíjí myšlenku dvou obcí: Civitas Dei (obec Boží) a Civitas Terraena (obec pozemská). V průběhu pozemských dějin nejsou obě obce odděleny, ale překrývají se; obec boží navíc není identická s církví a obec pozemskou nelze identifikovat s žádným konkrétním státem.




Lore naší skupiny:




Společnost Civitas Dei (krátce též Řád) je aktivní a dynamicky pracující organizace zaměřená primárně na vědecký výzkum. V rámci svých aktivit jsme liberální; nenecháváme se svazovat dogmaty tradičního a ustrnulého pojetí vědy. Ve vývoji se nebojíme přijímat výzvy a s nimi spojenou nemalou odpovědnost.

Za úspěchy nestojí však pouze tým expertů na psychologii, sociologii, antropologii a biologii. Hlavní díky patří i obětavým pilotům dennodenně držícím ochrannou ruku nad našimi civilními pracovníky, jakožto i pokročilým obchodníkům zajišťujícím financování našich cílevědomých projektů.
Plně se hlásíme k odkazu Xavera Yavurka a jeho pojetí božské společnosti, jelikož nesouhlasíme s degenerativním vývojem, jímž naše civilizace prochází. Vrchní členové naší organizace jsou rovněž stoupenci Svobodných zednářů uchovávající prastaré informace, díky kterým máme nebývalé možnosti v naší činnosti pokračovat.

Hnacím motorem nám je myšlenka vytvoření toho, o čem moudří filosofové dosud pouze psali, bioinženýři při probdělých nocích toužili a sociologové zbožně vzhlíželi. Hodláme světu dokázat, že neolatomismus není jen prázdnou frází!

Xaver Yavurek a neolatomismus



Xaver Yavurek byl vyhlášeným sociologem a antropologem. Jakožto elitní osobnost byl vlivným členem společenství Svobodných zednářů. Jeho vášní bylo i studium historie.

Během svého bádání narazil mladý Xaver Yavurek na fragmenty spisu uloženého v archivech Ústavu pro studium raných lidských kultur planety Země na svou dobu revolučně smýšlející osobnosti, Aurelia Augustina, nesoucí název De civitate Dei. Jeho obsahem se nechal inspirovat v myšlence ideální (božské) společnosti, v níž neexistují války, nemoci, zloba, nerovnost a další negativa, kterými současná (lidská) společnost oplývá.

Reálnou možnost vybudovat tak komplikovaný systém viděl ve vytvoření kýžené božské společnosti z jedinců s vědomostmi jeho tehdejších druhů – Svobodných zednářů – v té době striktně uzavřeného kruhu. Když později tuto myšlenku důkladně rozvinul (čímž položil základy neolatomismu) a následně s ní vystoupil ve své tehdejší lóži. Někteří konzervativní členové byli zprvu proti, avšak liberální většina s jeho návrhem nadšeně souhlasila. Vidina božské společnosti tak, jak ji Xaver Yavurek prezentoval, dokázala nakonec zaujmout i ty nejzatvrzelejší odpůrce.

Jeho nadčasový světonázor byl veřejnosti představen v roce 3262, čímž byla prakticky ukončena několik tisíc let stará neproduktivní etapa svobodného zednářství. Slepě uzavřený okruh Svobodných zednářů prošel skutečnou evolucí, jejímž výsledkem byla organizace snažící se dosáhnout nového stupně lidského bytí – Civitas Dei!

Práce Xavera Yavurka však tím rozhodně neskončila. Během pouhých pár let dokázal oslovit neolatomismem miliony lidí! Ti nejodhodlanější následně založili osadu na planetě Wilde’s World v systému Phanes, kde začali teorii převádět do praxe. Usilovná činnost Xavera Yavurka a nové společnosti se však stala trnem v očích vládcům špinavých mas, kteří v neolatomismu cítili nebezpečnou konkurenci a ohrožení svých parazitických zájmů. S vidinou zachování degenerace a ze strachu z čistoty naší filosofie Xavera Yavurka prachsprostě popravili.

My, přeživší, jsme však zůstali. Dlouhou dobu jsme setrvávali v utajení. Ne ze zbabělosti, ale z taktických důvodů, díky nimž jsme nakonec po 23 letech dokázali opět budovat naši Obec boží.





Osobnosti Civitas Dei


Malcolm Nowak (alias Hatatytla)



Malcolm Nowak, jemuž kolegové z řad vesmírných pilotů neřeknou jinak než Hatatytla, je v současnosti hned po ikonickém Xaverovi Yavurkovi nejvyšší osobností našeho společenství Civitas Dei. V mládí absolvoval dlouholetý edukační program soukromé akademie věnující se mladým nadaným osobnostem, kde získal výjimečné znalosti v oblasti společenských věd, ale i strategického myšlení a manažerských disciplín. Tíhnul ke své lásce ke kosmickým lodím, což se projevovalo na jeho nadměrném zájmu o technologii a inženýrství; většinu svého volného času tak trávil v hangárech společně s piloty a servisními techniky akademie.

Po úspěšném splnění zkoušek a zisku doktorského titulu Malcolm Nowak dlouhou dobu poznával civilizovaný i neosídlený vesmír, získával potřebné zkušenosti a své bohaté teoretické znalosti porovnával s nabytou praxí. Díky této dobrodružné pouti poznal učení Xavera Yavurka nazvané neolatomismus. Díky své pověstné píli a vytrvalosti se v poměrně krátkém čase stal jedním z nejbližších a nejdůvěrnějších přátel Xavera Yavurka, na základě čehož mu bylo sděleno mnoho do té doby nezveřejněných vizionářských úvah a myšlenek, které později dokázal Malcolm Nowak odvážně proměnit ve skutečnost.

Ve spojení úzkých konexí k našemu učiteli s bohatými znalostmi, dokonalým intelektem a praktickými zkušenostmi, byl Malcolm Nowak po neomluvitelné vraždě Xavera Yavurka jediným člověkem v celé galaxii, který mohl vzít na svá záda břemeno pokračovat v zodpovědném budování Božské společnosti. Tomu se nejprve dělo v dlouholetém utajení, avšak v roce 3301 byly hrdinsky prolomeny ledy a nyní je Civitas Dei dokonalejší než kdykoliv předtím!



Historie

Do povědomí širší veřejnosti vstoupila Civitas Dei až v roce 3302, kdy za nepříliš vyjasněných okolností ovládla orbitální základnu Mawson Oasis v systému Phanes. V jejím čele stojí v současnosti muž známý pod jménem Malcolm Nowak alias Hatatytla.



3262 – 3278

V roce 3262 začala být věnována zprvu pouze drobná mediální pozornost muži Xaverovi Yavurkovi, jehož názory položily základní stavební kámen současnému filosofickému směru Civitas Dei. Yavurek ve svých vystoupeních opakovaně tvrdil, že disponuje ztracenými spisy Svobodných zednářů popisujícími mimo jiných tajemství i nejhlubší podstatu lidského bytí.

I přesto, že obdobných osobností bylo za dobu existence civilizace zaznamenáno nespočet, dokázal Xaver Yavurek kolem sebe shromáždit dostatečný počet stoupenců k tomu, aby se dostal do hledáčku vládních bezpečnostních informačních služeb. Přívrženci, mezi nimiž se vyskytovaly i uznávané vědecké osobnosti zdůvodňovali své mnohdy fanatické zbožňování Yavurka hlavně jeho schopností analyzovat a následně v jeden srozumitelný názor syntetizovat odborné informace. Svou roli však dozajista sehrál i jeho osobitý a charismatický přístup k publiku.

Postupem času nabývalo Yavurek učení na objemu. V roce 3266 veřejně prohlásil svůj záměr založit novou společnost složenou z dokonalých lidí, jimiž se mohl stát jakýkoliv jeho stoupenec. Tuto společnost pojmenoval dle spisu De civitate Dei napsaného Augustinem Aureliem (sv. Augustinem) – Civitas Dei (Obec boží). Toto uskupení nemělo po svém vyhlášení legitimní status organizace, jelikož Xaver Yavurek veřejně odmítal byrokratické oficiality, které přisuzoval lidské (podřadné) společnosti, již nazýval civitas terraena (obec pozemská).

V roce 3278 dle statistik po civilizovaném vesmíru existovalo cca 600.000 (některé zdroje uvádějí až 3.700.000) osob veřejně se hlásících k myšlence Civitas Dei. Z tohoto počtu se zhruba 3.000 v tento rok trvale usídlilo na převážně zemědělské planetě Wilde’s World v systému Phanes, kterou Xaver Yavurek prohlásil za novou zemi zaslíbenou.

Dne 5. 7. 3278 došlo za blíže nevyjasněných okolností k pumovému atentátu na ústřední budovu Civitas Dei na planetě Wilde’s World, ve které se v dané době konala konference vedoucích osobností. Při útoku zahynulo veškeré tehdejší vedení Civitas Dei včetně Xavera Yavurka a nevedoucích členů. Útok si vyžádal na 250 obětí; do současné doby se k němu oficiálně nepřihlásila žádná organizace.



3278 – 3301

Vzhledem k tomu, že uskupení Civitas Dei bylo založeno převážně na kultu osobnosti Xavera Yavurka, po jeho smrti došlo k faktickému rozkladu společenství. Většina členů osadu umístěnou na Wilde’s World opustila; zbylí na planetě zůstali a začali se plně věnovat tamnímu rozšířenému zemědělství. Myšlenka boží společnosti utichla.

V období od smrti Xavera Yavurka do roku 3301 byly v několika případech zaznamenány pokusy o vzkříšení původního uskupení Civitas Dei, avšak vždy dříve či později utichly. Rovněž začaly vznikat různé interpretace originálních myšlenek Yavurek, kdy však vzhledem k nezájmu veřejnosti tyto pravidelně zanikly.



3301 – současnost

Na počátku 3301 byla na místně a věcně příslušných úřadech systému Phanes zaregistrována organizace s názvem Civitas Dei. Jako registrující osoba je evidován pilot Malcolm Nowak přezdívaný zejména ostatními mezihvězdnými piloty jako Hatatytla.

Nowak následně vydal prohlášení, že je stále členem Civitas Dei plně se hlásícím k odkazu Xavera Yavurka. Součástí jeho výroku bylo i sdělení, že za pumovým atentátem, při němž byl Yavurek zabit, stojí jedna ze tří velmocí ovládajících civilizovaný vesmír, jelikož se politici obávali sílícího vlivu původní Civitas Dei. Na základě tohoto tvrzení prohlásil nově vzniklou Civitas Dei za apolitickou a současně ji začal nazývat v užších kruzích Řádem.

Na rozdíl od původního názoru Xavera Yavurka uvádí Malcolm Nowak, že úřední registrace Civitas Dei jako oficiální organizace je nezbytná k jejímu řádnému fungování a dosažení kýžených cílů. Jako Velmistr Řádu začal sestavovat vedoucí tým (nazývaný Lóže). Řád se od té chvíle začal oproti své předešlé verzi chovat agresivněji a cílevědoměji, větší význam dostala i příslušnost skupiny ke Svobodným zednářům. Již na přelomu roku 3301 a 3302 Civitas Dei znatelně ovlivňovala politický a mocenský vliv v soustavě Phanes.

V roce 3302 prohlásila Civitas Dei svou faktickou vládu nad vesmírnou stanicí Mawson Oasis na orbitě planety Wilde’s World, jelikož původní frakce zde dlouhodobě ztrácely na vlivu. Rovněž začal Řád rozvíjet diplomatické styky, a to zejména s organizovanou skupinou pilotů nazývanou Chimera. Na druhou stranu začala ostře vystupovat proti Federaci, které v současnosti soustava Phanes podléhá.

Vztahy s Federací vyeskalovaly počátkem roku 3302 v ozbrojený konflikt, kdy na systém Phanes pod vedením CMDR Sorindo zaútočila skupina pilotů z Federační flotily Earth Defence Fleet (EDF). Cílem operace bylo snížit Civitas Dei (CD) vliv v systému Phanes a celkově Řád oslabit. Důvodem byly vojenské výpady Civitas Dei v okolních systémech, které Federaci překazily některé plánované kroky. Operace byla zpočátku vedena jako tajná, jelikož Federace neměla zájem o prohlubování už tak špatného veřejného mínění, které měla po některých vojenských aktivitách zaměřených na jiné lokální vlády. Akce byla nicméně odhalena a Lóže Civitas Dei rozhodla vyrazit do otevřeného protiútoku. Během operace Blesk jednotky Civitas Dei obsadily hlavní systém EDF Okinura a letecka esa CD zajistila dominanci v hvězdném prostoru. Federace byla zaskočena operační silou CD a zatlačena do kouta, jelikož s možností odhalení operace nepočítala. Zástupci Zacharyho Hudsona kontaktovali vedení Civitas Dei a následovalo diplomatické vyjednávání. Byl vznesen požadavek na zastavení expanze CD a politických převratů v okolí Phanes škodících federačnímu vlivu v oblasti. Druhá strana naopak požadovala osvobození Phanes od kontroly Zacharyho Hudsona a jeho stáhnutí se z regionu, pod příslibem zastaveni plošných vojenských operací vůči Hudsonovo mocnosti. To bylo vzhledem ke strategické poloze Phanes vůči Hudsonovo kapitálnímu systému odmítnuto, konflikt pokračoval a CD se i přesto nadále rozrůstala. Po několikatydenich bojích a posledním marném pokusu joint operations jednotek Hudsona a Felicie Winters vyhrát válku a zabránit tak CD v zabrání dalšího federačního systému, náhle tlak od Federace ustal. Ačkoliv zabírání federačních systémů ve sféře vlivu Phanes během roku 3302 pokračovalo, nedošlo už k žádnému podobnému konfliktu.

Na počátku ledna roku 3303 Civitas Dei ovládá více než deset systémů v okolí Phanes. Původní a opoziční strany tuto postupnou expanzi vyhodnocují jako znepokojivou a Řád se tak dostává čím dál častěji na nejvyšší tematické příčky politických debat.
Ke značné popularizaci společnosti přispívá i velká výprava do tisíce světelných let vzdálené Kolonie vznikající v okolí Jaques Station, kde Civitas Dei zakládá svou koloniální frakci nazvanou Societas eruditorum incognitorum in terris de Civitas Dei (Společnost neznámých učenců v zemích Civitas Dei), zkráceně též Societas Eruditorum. CD tedy i v této lokalitě, daleko od mocenskych bojů o vliv, upevňuje svou pozici, avšak respektuje a podporuje nedotknutelnost domovských systémů ostatních frakci v rámci dohody koalice celé kolonialni expanzní iniciativy (CEI) a pomáhá udržovat a rozvíjet celý region


Aktivity

Civitas Dei je z vnějšího pohledu často definována jako vědecká společnost. Její činnost směřuje zejména k bádání v oblasti psychologie a medicíny, filosofické antropologie, avšak nemalé finanční toky směřují i do průzkumu vzdáleného vesmíru.

Zatímco výsledky v oblasti lidské psychiky a biologie člověka společnost nezveřejňuje, v databázi galaktické mapy lze najít množství nově objevených vesmírných těles právě členy Civitas Dei. Hlavní žílou příjmů je však pro organizaci obchod zprostředkovávaný určenou flotilou i nezávislými osobami, tržní investice a těžba surovin. V neposlední řadě jsou na účty skládány i četné finanční dary některých známých osobností.
Vzhledem ke své deklarované politické nezávislosti se organizace pravidelně dostává do sporů se zastánci Federace, potažmo Zacharyho Hudsona, který systému Phanes v současnosti formálně vládne.

Aktivita na zbrojním poli není pro širší civilizovaný vesmír nijak výrazná, avšak nutné je zmínit, že v čím dál širším měřítku dochází k systémovým vojenským operacím, organizovanému lovu odměn či mocenským provokacím ostatních lokálních frakcí a zainteresovaných stran, jimiž Civitas Dei upevňuje svou vládnoucí pozici v systému Phanes. Do budoucna tak může Civitas Dei představovat pro sousední soustavy podstatnou bezpečnostní hrozbu.



Filosofie

Prováděnými aktivitami se Civitas Dei hlásí k ideji povznesení lidského bytí na vyšší úroveň. Částečně tím navazuje například na myšlenky Friedricha Nietzscheho z 20. století o tzv. nadčlověku, názorově se mnohdy odkazuje na filosofii některých z proudů svobodného zednářství. Členové v rámci propagace prohlašují, že jsou držiteli původních spisů obsahujících skutečné pravdy o vesmíru a jeho stvoření, božských silách a dalších nezodpovězených otázkách. Ve svých prohlášeních často zmiňují taktéž texty různých náboženských spisů narážející na poklesky společnosti.

Za cíl si Civitas Dei klade vytvoření nové společnosti (kterou nazývají Obcí boží) tvořené z dokonalých jedinců, a to jak v oblasti tělesné, tak i psychické a morální. Právě z tohoto důvodu organizace provádí v čím dál více sílící míře výzkumy v nejrůznějších směrech.

Vzhledem ke stanovené hierarchii a uzavřenosti vnitřního jádra Civitas Dei nejsou oficiálně známé konkrétní aktivity a metodika dosažení cílů, což občasně dává příčinu k zavádějícím a neověřitelným diskusím. Jasné však je, že ne všichni členové organizace mají stejná práva a povinnosti či rovnocenný přístup k informacím.

Další záznamy

V rámci aktuálních bezpečnostních zpráv Federace určených veřejnosti je Civitas Dei nepřímo zmiňována ve skupině potencionálních teroristických hrozeb podkopávající federativní vliv a autoritu v systému Phanes a jeho okolí. Vzhledem k proměnlivosti společenských nálad a politického uspořádání v dané lokalitě v současnosti Federace nemluví o plánech týkajících se vojenské intervence.

Religionistické vědecké ústavy označují Civitas Dei za nebezpečnou náboženskou organizaci. Mluvčí Civitas Dei však aktivně proti těmto tvrzením brojí a negují je. I přes to, že ve filosofii organizace jsou obsaženy narážky na náboženské a duchovní myšlenky, sama sebe Civitas Dei definuje pouze jako materiálně založené vědecko-filosofické společenství otevřené široké veřejnosti.



Aféry

Dne 11. 8. 3301 na tiskové konferenci oznámil mluvčí Civitas Dei, že organizace v současnosti v rámci průzkumných výprav pátrá po planetě Raxxla, jejíž objevení by mohlo pomoci Řádu k dosažení jeho cílů. Na veřejnosti se ihned strhla diskuse o tom, zda byla tato informace myšlena vážně, jelikož atributy připisované bájné planetě jsou vědecky nevalidní, což poškozuje image Civitas Dei coby vědecké organizace. O dva dny později generální mluvčí uvedl, že v původním prohlášení bylo termínem dosažení jeho cílů myšleno posílení pozice ve světle vědy.

Na základě uniklých interních dat Říše v roce 3301 bylo jméno Civitas Dei na seznamu neoficiálně finančně podporovaných militantních skupin využitelných Říší v případě budoucího konfliktu. Tato informace však byla říšskými představiteli opakovaně vyvracena a uniklé dokumenty byly prohlašovány za lživé.

Někteří členové Civitas Dei byli v minulosti prověřování federativními bezpečnostními složkami, jelikož na ně padlo podezření z organizovaného překupnictví psychotropních látek, lidských orgánů a otroků. Nakonec byl obviněn pouze zásobovací pracovník skladu, za kterého společnost složila ihned kauci.

Dne 8. 1. 3303 se uskutečnila tisková konference na stanici Mawson Oasis při příležitosti zveřejněných informací týkajících se zpozorování cizích nelidských vesmírných lodí ve hvězdokupě Plejád. Čelní představitelé Řádu vyzývali členy i širokou veřejnost k obezřetnosti před možnou hrozbou cizí rasy.
V následujících dnech byly zaznamenány názorové otřesy stoupenců, což vyvrcholilo odchodem několika lidí ze společnosti.  V několika dalších následujících dnech byly zaznamenány zvýšené teroristické aktivity v systémech Civitas Dei. Obchodní lodě Řádu byly bezdůvodně přepadány a ničeny. V reakci na tyto události byla v Phanes a v okolních systémech zvýšena vojenská aktivita a zesíleny hlídky, což vedlo k občasným střetům mezi jednotkami Civitas Dei a těmito teroristy. Během těchto drobných konfliktů byli teroristé identifikováni jako nezávislá skupina, která názorově nesouhlasí s postupem Řádu. Ten se k možným souvislostem těchto událostí nikdy veřejně nevyjádřil.

Public